Tatlılar

Ahududulu Kadayıf Dolması

Hazırlanışı
Tel kadayıfları tel tel yapıp temiz mutfak tezgahının üzerine uzunlamasına açın. Harcı için; Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Tezgaha serili kadayıfın kendinizden taraf olan başına yeterli miktarda bu karışımdan koyun. Bir miktar yanlarından içe kıvırarak kadayıfı sıkıca rulo şeklinde sarın. Bir büyük kaseye 4 adet yumurta beyazını, suyu, pudra şekerini koyup çırpın. Bu karışıma hazırladığınız dolmaları elimizden bırakmadan dikkatlice bulayın. Ocak üzerinden alınmış orta derece kızgın yağa dikkatlice atın. Kadayıf dolmaları atın altın sarısı oluncaya dek devamlı çevirerek kızartın. Kızaran dolmaları şurubun içine atın. 5 dakika beklettikten sonra çıkarın, sunum ve servis aşamasına geçin.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Tatlılar

Kadayıf

Hazırlanışı: Kuru bir tepsinin tabanına tereyağını eşit olarak dağıtın. Çok hafif ateşte bir miktar eritip ardından balı ekleyin. Kadayıfı bıçakla
Tatlılar

Muzlu ve Fıstıklı Pratik Pasta

<strong style="color: #0d0d0d; text-transform: none; line-height: 22px; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; font-family: Arial; font-size: 14px; font-style: normal; font-variant: normal; word-spacing: