Tatlılar

Pembe Güllaç

<p style="font: 14px/22px Arial; margin: 0px; padding: 0px; color: #0d0d0d; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; background-color: #ffffff; -webkit-text-stroke-width: 0px;">HAZIRLANIŞI:
<p style="font: 14px/22px Arial; margin: 0px; padding: 0px; color: #0d0d0d; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; background-color: #ffffff; -webkit-text-stroke-width: 0px;">Üzeri için:
<p style="font: 14px/22px Arial; margin: 0px; padding: 0px; color: #0d0d0d; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; background-color: #ffffff; -webkit-text-stroke-width: 0px;">Taze yabanmersini Taze nane yaprağı Dimes Hasbahçe Tarçınlı Karanfilli içeceği ılıtın. Güllaç yapraklarından birtanesini alıp önce ikiye katlayıp, sonra da tekrar ikiye katlayın. Bu ebatlara uygun çukur bir kaba yerleştirip birkaç kaşık kadar içecekten alıp, güllaç yapraklarını yumuşatın. Aynı işlemi beş güllaç yaprağı bitecek şekilde uygulayın. Beşinci yaprağın üzerine file badem ve orman meyvesinin yarısını serpin. Kalan beş güllaç yaprağını da aynı şekilde hazırlayın. Birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra yuvarlak keskin bir kalıp yardımıyla kesip servis tabağına yerleştirin. Üzerini istediğiniz şekilde süsleyip Dimes Hasbahçe Tarçınlı Karanfilli içecek ile servis yapın.
<p style="font: 14px/22px Arial; margin: 0px; padding: 0px; color: #0d0d0d; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; background-color: #ffffff; -webkit-text-stroke-width: 0px;">Aklınızda bulunsun:
<p style="font: 14px/22px Arial; margin: 0px; padding: 0px; color: #0d0d0d; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; background-color: #ffffff; -webkit-text-stroke-width: 0px;">Güllacı yumuşatacağınız suyun damak tadınıza göre şeker oranını ayarlayabilirsiniz. Şeker ilave edilmeden de nefis bir tatlı elde etmiş olursunuz. Güllacı A-6 kişilik hazırlamak isterseniz daha büyük ve derin bir kapta yan yana birleştirerek (dörde katlamış olduğunuz güllaç yapraklarını] hazırlayabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Tatlılar

Elmalı Tart

Hazırlanışı: Isıya dayanıklı dikdörtgen bir kalıbı hafifçe yağlayın. Hamuryoğurma kabına un ile tuzu eleyin ortasını açın. Mayayı sütün içinde eritin
Tatlılar

Mozaik Pasta

<span style="font: 14px/22px Arial; color: #0d0d0d; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal;