Yöresel Yemekler

Yaprak Sarma

HAZIRLANIŞI:
Doğranmış soğanları zeytinyağında hafif kavurun. Çam fıstıklarını ilave edin, pirinci koyun. 2-3 dakika kavurun.Nanesini kuş üzümünü tuzunu koyup suyunu ilave edin. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. İnce doğranmışmaydanoz ve karabiberi ilave edin. Piştikten sonra 10 dakika dinlendirin.Sarma işlemine başlamadan önce pirinci karıştırıp içindeki tüm malzemenin karışmasını sağlayın.Yapraklarınızın büyüklüğüne göre iç malzeme koyarak sarın.Tencerenizin tabanını 1-2 adet yaprak ile örtün. Sarmaları yan yana aralık bırakmadan tencerenize doldurun.Sarma işlemi bittikten sonra 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını dolmaların üzerinden gezdirin. Yarım limonun suyunuüzerinden dökün. 1-2 yaprak ile sarmalarınızın üzerini kapatın. Dolmaların üzerine tencerenize uyan boyda tabakkoyun, pişerken sarmaların dağılmaması için. Sarmaların üzerini 1- 2 parmak geçecek kadar su koyarak pişirin(Kaynadıktan sonra ocağınızın ayarını kısın).

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yöresel Yemekler

Kabune

HAZIRLANIŞI: Kemiksiz eti bir küçük soğanla yumuşayıncaya kadar pişirin ve az parçalayın. Soğanları ay şeklinde dilimleyin, tuz ve biberle ovun.
Yöresel Yemekler

Çeddar Peynirli Fırında Mantar

HAZIRLANIŞI: Mantarları nemli bir bezle silin ve sap kısmını çıkartarak ortasında bir boşluk oluşturun. Küp şeklinde kesilmiş çeddar peyni-| İrini