Balıklar

Havuç Püreli Dil Balığı

HAZIRLANIŞI:
Öncelikle tencereye sıvı yağı koyup ısıtın. Daha sonra soğanı yemeklik doğrayıp ilave edin. Soğanlar yumuşayınca ince kesmiş olduğunuz havuçları koyup 3-4 dakika soteleyin. 1 su bardağı suyu, tuzu ve karabiberi de koyup havuçlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Tereyağını, kimyonu koyup blendarla püre haline getirin.Diğer tarafta kızartma tavasına sıvı yağı koyup ısıtın. Kağıt peçeteyle iyice kuruladığınız balıkların üzerine tuz ve karabiber serpip, unlayın. Balıkların üzerindeki unu iyice silkeleyin. Isıtmış olduğunuz yağın içine taze kekiği ve balıkları da koyup altın rengini alıncaya kadar kızartın.Bu arada balıklar kızarırken diğer tarafta da iki adet kabağı ince uzun şeritler halinde doğrayıp, limon suyu, tuz ve karabiberle marine edip bekletin.Servis tabağına önce havuç püresini alın. Üzerine kızarmış balıkları koyun. Yanına da kabak karpaçyoyu koyup servis yapın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Balıklar

Soğanlı Hamsi Kızartması

HAZIRLANIŞI: Soğanı soyup ay şeklinde doğrayın. Tuz ilave edip ovun. Tereyağı ve sıvı yağından bir miktarını alıp tavada ısıtın. Temizlenmiş
Balıklar

POŞETTE BALIK

HAZIRLANIŞI: İyice temizlenmiş, yıkanmış ve içi dışı tuzlanmış balıklar fırın poşetlerine yerleştirilir. Üzerlerine halka doğranmış limon, halka doğranmış soğan yerleştirilir.