Börekler

Su Böreği

HAZIRLANIŞI:
Genişçe bir kabın içine hamurun bütün malzemelerini koyun ve 15 dakika boyunca yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 10 adet bezeye ayırın. Fırın tepsinizi yağlayın ve ilk bezeyi tepsiye koyup elinizle bastıra bastıra tepsiye yerleştirin ve üzerine sıvı yağ döküp elinizle yayın. Diğer bir bezeyi de en son üzerine koymak üzere kenara ayırın. Diğer kalan 8 bezeyi açın ve kaynamakta olan 3 litre suyun içine atıp 1 dakika tutun ve kevgirle hemen alıp, diğer tenceredeki soğuk olan 3 litrelik suyun içine atın buradan da hemen alıp tepsinin üzerine koyun. Elinizle düzelterek yerleştirin. Üzerine peynir rendesini serpin. Ardından bir bezeyi daha aynı şekilde sıcak, soğuk su ile şoklayıp rendelenmiş peynirlerin üzerine yerleştirin. Bu şekilde yufkaların arasını hafif yağlayıp, peynirli harçtan koyup, üzerine sıcak soğuk su ile şoklanmış bütün yufkaları aynı sıra ile üst üste dizin. En üste de ilk başta ayırdığınız haşlanmamış bezeyi açın ve elinizle düzelterek yerleştirin. Üzerine yumurta sarısı sürüp önceden ısıttığınız ve 170 dereceye ayarladığınız fırına sürün, üzeri kızarana kadar pişirin.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Börekler

Mercimek Böreği

HAZIRLANIŞI: Mercimeği haşlayıp, tuz ve karabiberle beraber, kavurduğunuz kıymaya katın, soğumaya bırakın. Süt, yağ ve yumurtayı karıştırıp, yufkanın üzerine sürün.
Börekler

Mısır Unlu Pırasalı Börek

HAZIRLANIŞI: Pırasaları soğan gibi doğrayın, iki su baradağı yağ ile pembeleşinceye dek kavurup, soğumaya bırakın. İçine bir su bardağı yoğurt,